Társasjátékok gyerekeknek

A gyerekek dolga az, hogy játsszanak, és szerencsére ezzel a legtöbb szülő tisztában is van. Az iskolai követelmények azonban egyre csak nőnek, a nagyobbaknak ezért szinte alig marad ideje a játékra. Ha ez még nem volna elég, ott vannak a digitális eszközök, amelyek eddig soha nem látott mértékben kötik le az időt és a figyelmet. Bár a mobiltelefonnak és egyéb digitális eszközöknek még csak a rövidebb távú hatásait ismerjük a gyermekeink fejlődésére és idegrendszerére nézve, bizony már ez is elég aggasztó.

Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a gyermekeinknek kellően sokféle és vonzó alternatívát kínáljunk az időtöltésre. Minél kisebbek a gyermekek, annál fontosabb, hogy lehetőleg képernyőmentesen töltsék a napjaikat. A szülők felelőssége, hogy ne a digitális eszközök „felügyeletére” bízzák a gyermekeiket, hanem tudatosan tervezzék meg a számunkra hasznos tevékenységet. Természetesen mindenki tisztában van azzal, hogy a szülők ideje véges, hiszen a munkában és a háztartásban, a párkapcsolatban és az öngondoskodásban is folyamatosak a feladatok és a kihívások. Pontosan ez teszi nélkülözhetetlenné a tudatos tervezést és a találékonyságot. Ha nincs időnk órákat együtt játszani a gyerekekkel, tanítsuk meg őket önállóan játszani. Adjunk a kezükbe a korosztályuknak megfelelő társasjátékot, a nagyobbaknak akár könyvet.

Társasjátékok gyerekeknek a legkülönbözőbb témákban és számtalan variációban kaphatók. A matematikai készségeket fejlesztő pingvines mérlegtől a klasszikus memóriajátékon át a bingo játék és a mesterségem címere társasig hosszan sorolhatnánk a példákat. Üljünk le a gyerekekkel egy körre, és meglátjuk, hogy be fogja őket szippantani a játék. Nyugodtan magukra hagyhatjuk őket, mert úgy belefeledkeznek, hogy végül néha alig lehet lefektetni őket.

Vélemény, hozzászólás?